KAČIŲ GYVENIMO ETAPAI PAGAL AMŽIŲ: BRUOŽAI, POREIKIAI, SVEIKATA

Dėl pagerėjusių gyvenimo sąlygų, pažangesnės medicinos ilgėja ne tik žmonių, bet ir mūsų ūsuotųjų šeimos narių – kačių - gyvenimo trukmė.

8/30/2021 4 min read

  Paplitęs įsitikinimas, kad kiekvieni „katės metai“ yra verti septynerių „žmogaus metų“, nėra visiškai tikslus. Iš tikrųjų vienerių metų katė yra fiziologiškai panaši į 16 metų žmogų, o dvejų metų katė yra kaip 21 metų žmogus. Kiekvienais vėlesniais metais kiekvieni katės metai yra verti maždaug keturių žmogaus metų. Naudojant šią formulę, dešimties metų katė yra panašaus amžiaus su 53 metų žmogumi, 12 metų katė su 61 metų, 15 metų katė - kaip73 metų žmogus.
  Namuose gyvenančių kačių vidutinis gyvenimo amžius yra 14-20 metų, o rekordiškai ilgiausiai gyvenusi žinoma katė vardu Creme Puff sulaukė net 38 metų.
  Katėms, kaip ir žmonėms, yra būdingi augimo, brendimo ir senėjimo etapai. Apibendrintai galima išskirti penkis pagrindinius kačių gyvenimo etapus su jiems būdingais fiziologiniais, elgesio ir sveikatos bruožais.

1. Kačiukas – 0-6 mėn.
Bruožai: laikotarpis, kai kačiukas sparčiai auga, bet įprastai nėra lytiškai subrendęs.
Mityba: pradžioje motinos pienas, vėliau kietas maistelis kačiukams – su didesniu baltymų kiekiu (35-50%). Visada turi turėti šviežio vandens.
Sveikata: atkreipti dėmesį į genetinius paveldėjimus, saugoti nuo infekcinių, virusinių ligų.
Elgesys: maždaug nuo 3 sav. kačiukai per žaidimus pradeda mokytis socialinių įgūdžių: aktyviai žaisti ir domėtis aplinka, todėl galite atsargiai juos supažindinti su kitais žmonėmis ir gyvūnais. Pats laikas namuose pasistatyti draskylę. Kačiukas pradeda naudotis kraiko dėžute.
Rekomenduojama: šiame etape pratinkite kačiuką prie šukavimo, ausų, dantų valymo, nagų karpymo. Neleiskite kačiukui žaisti su savo rankomis – tam turi būti žaislai, nes susiformuos blogi įpročiai. Kraiko dėžutė turi būti su žemomis sienelėmis, o kraikas bekvapis.

2. Jauna katė – nuo 7 mėn. iki 2 m.
Bruožai: šiuo etapu katė pilnai suauga ir lytiškai subręsta.
Mityba: nuo 8 mėn. po truputį galima pradėti duoti maistelį, skirtą suaugusioms katėms. Visada turi būti šviežio vandens.
Sveikata: saugoti nuo virusinių, infekcinių ligų. Apsvarstyti sterilizaciją/kastraciją.
Elgesys: jeigu nesterilizuota/nekastruota, gali pradėti žymėti teritoriją, įsivelti į kovą su kitomis katėmis. Dėl lytinės brandos, gali padidėti agresyvumas. Mažėja socialinių įgūdžių mokymosi žaidimų, bet turint žaidimų draugą – jie gali toliau tęstis.
Rekomenduojama: kraiko dėžutę pakeisti didesne. Jei auginate vieną katę – užimkite ją žaidimais. Už gerą elgesį apdovanokite (skanukais ?). Šukuokite. Prižiūrėkite dantis ir nagus.

3. Jauna suaugusi katė – 3-6 m.
Bruožai: katė yra subrendusi tiek fiziškai, tiek elgesio požiūriu.
Mityba: atsižvelgiant į katės judrumą ir svori (sulėtėja medžiagų apykaita) – apsvarstyti galimybę maitinti “liesesniu” maistu.
Sveikata: dėl sėslesnio gyvenimo būdo atsiranda nutukimo grėsmė. Stebėti kailio, dantų būklę, periodiškai pasitikrinti širdies, plaučių veiklą.
Elgesys: sumažėja aktyvumas, katė tampa sėslesnė.
Rekomenduojama: skatinkite katės judrumą, kad nepriaugtų svorio, užimkite ją žaidimais.

4. Brandi suaugusi katė – 7-10 m.
Bruožai: šiame etape katė panašaus amžiaus kaip 50metis žmogus.
Mityba: nekinta - nebent pastebimi apetito ar svorio pokyčiai. Gali pradėti mažiau vartoti vandens, todėl stebėti, kad nebūtų dehidratacijos.
Sveikta: stebėti plaučių, širdies veikla. Gali atsirasti problemų su dantimis ar sąnariais. Gali pasikeisti šlapinimosi įpročiai – per dažnas šlapinimas gali signalizuoti apie šlapimo pūslės, inkstų problemas.
Elgesys: aktyvumas dar mažesnis, tačiau jeigu dieną „neišsikrauna“, gali padidėti aktyvumas naktį. Gali mažiau „praustis“, todėl dažniau šukuokite.
Rekomenduojama: kuo labiau pritaikykite aplinką savo katei – lengvas priėjimas į kraiko dėžutę, kuo mažiau streso, nuolat stebėkite savo katės elgesį – jau bet koks pasikeitęs elgesys signalizuos apie sveiktos problemas. Tęskite žaidimus – nors ir lėtesnės ir sėslesnės, bet vis dar medžiotojos ?


5. Vyresnė (senjora) katė – nuo 11 m.
Bruožai: atitinka 60mečių - 70mečių žmonių amžių.
Mityba: reikia taikyti mitybą atsižvelgiant į katės kūno būklę ir sveiktą: jei katė turi nutukimo problemų, duokite mažiau kaloringa maistą, laikykitės šėrimo normų; jei katė praradusi apetitą ir svorį – tai gali signalizuoti apie sveikatos problemas – kuo greičiau kreipkitės į veterinarą.
Sveikata: sveiktą jau būtina tikrinti reguliariai kas 6 mėn. – bet koks fizinis, elgesio ar apetito pasikeitimas rodo sveikatos problemas. Imuninė sistema tampa mažiau atspari.
Elgesys: nors senėjimas yra natūralus procesas, tačiau senatvei būdingi elgesio pokyčiai gali būti dėl sveikatos būklės ir turi būti gydomi – sumažėjęs apetitas (virškinimo ligos, dantų problemos), padažnėjęs šlapinimas (inkstai, šlapimo pūslė), mažesnis judrumas (sąnarių ligos).
Rekomendacijos: kadangi šio amžiaus katės labai jautrios stresui – stenkitės jo kuo labiau vengti (venkite naujovių, pritaikykite joms aplinką: lengvai pasiekiama kraiko dėžutė ir maitinimosi, vandens dubenėliai). Nuolat stebėkite savo katę, kas pusę metų reguliariai apsilankykite medicininiam patikrinimui. Dažnai šukuokite, prižiūrėkite dantis.
Senjorų kačių priežiūra bus plačiau aptarta būsimame straipsnelyje.

Kaip mūsų šeimos nariai, katės nusipelno pačios geriausios įmanomos priežiūros. Svarbiausi visiems kačių amžių etapams būdingi aspektai – sveikatos priežiūros užtikrinimas, kokybiškas maistas, reikalingas inventorius ir DĖMESYS DĖMESYS DĖMESYS.