ŠUNŲ PROTINĖ STIMULIACIJA

Šunų protinė stimuliacija (mental stimulation) yra nepaprastai svarbi, tačiau nuvertinta šunų priežiūros dalis.

12/1/2021 3 min read

Užsiimti su šunimis dresūra, ar skatinti išsikrauti šunį fiziškai labai svarbu, tačiau reikia nepamiršti, kad veiklos reikia ir jų protui. Šunų protinė stimuliacija yra bet kokia veikla, kuri stimuliuoja ir aktyvina šunų smegenų veiklą, o tuo pačiu ir fizinę gerovę. Kodėl reikia protinės veiklos šuniui? Prisiminkite, kad dauguma šunų buvo išveisti tam tikriems darbams – ganyti avis, vytis lapę ar ginti namus, o dabar jie tiesiog būna visą dieną namuose laukdami mūsų, šeimininkų. Todėl mokant šunį atlikti kažkokį darbą, apdovanojant už sėkmę ne tik suaktyvinami smegenų neuronai, bet ir suteikiate šuniui laimę būti naudingu ir praturtina jų kasdienybę. Štai dar keletas argumentų, kodėl šunims reikia protinės stimuliacijos:

 • Gerėja psichinė sveikata, kognityvinės funkcijos, mokymosi gebėjimas, dėmesys.

 • Psichiškai stimuliuojami šunys yra geriau dresuojami, lengviau sprendžia kasdienes problemas.

 • Nestimuliuojamų neuronų veikla sulėtėja, todėl šunys greičiau padeda senti, tačiau protiškai stimuliuojant neuronai vėl suaktyvinami – tai lėtina šunų smegenų senėjimą.

 • Todėl mokytis šuniui niekada ne vėlu.

 • Stiprinamas tarpusavio ryšys, nes kartu praleistas laikas smagus abiem – ir šuniui, ir šeimininkui.

 • Mažina šunų nuobodulį.

 • Mažina šunų destruktyvų elgesį.

 • Fiziniu iškrovos pratimus galite lauke kaitalioti su namuose atliekamais protiniais pratimais – lygiai taip pat gerai iškrauna energingą šunį.

Nors kartais atrodys, kad jūsų šuns psichinė stimuliacija yra vaikų žaidimai, bet kiekvieną dieną skiriant tam bent 15 min. jūs akivaizdžiai pastebėsite, kaip tai keičia jūsų šunį.

Protinių žaidimų ingredientai labai paprasti – tik šiek tiek jūsų laiko, šiek tiek jūsų kūrybiškumo ir smagaus abiejų (jūsų ir šuns nusiteikimo). Pateikiam keletą pavyzdžių kaip galite užsiimti su savo keturkoju:

 1. Lobių paieška. Paslėpkite namuose skanėstą arba mylimą šuns žaislą ir paskatinkite augintinį jo ieškoti. Kas kartą užduoti vis sunkinkite.

 2. Žalia šviesa – raudona šviesa arba Galima – negalima. Aktyviai žaiskite su šuniu ir nuolat kartokite „galima“, tada nustokite, nieko nedarykite – tik kartokite „negalima“. Šis pratimas praverčia ir kasdieniame gyvenime, nes šuo išmoksta nurimti.

 3. Interaktyvūs žaislai ar žaidimų kilimėliai – uoslė yra vienas iš svarbiausių šunų pojūčių, todėl pasitelkus uoslę spręsti galvosūkius šunims yra viena iš geriausių psichinių stimuliacijų.

 4. Pasivaikščiojimų įvairinimas. Keiskite maršrutus, keiskite dangas, susiraskite pasivaikščiojimui kitų draugų keturkojų – visa tai daro šuns gyvenimą įvairesnį, socializuoja jį, lavina proto aštrumą ir gebėjimą spręsti „šuniškas“ problemas.

 5. Imkite šunį kartu, kur tik galite. Važiuojate pasiimti vaiko iš mokyklos, keliaujate pažiūrėti miesto eglės ar susitikti su draugu – šuniui tai bus puiki socializacija.

 6. Mokykite šunį paprastų komandų. Net ir seni šunys lengvai įsitraukti į dresūros pratimus. Didinkite pratimų įvairovę – bent 15 min. per dieną padės stebėti akivaizdžią jūsų šuns pažangą.

 7. Mokinkite šunį jo žaislų pavadinimus. Pradėkite nuo vieno žaislo, kartokite žaislo vardą kaskart, kai žaidžiant šuo jį paima. Išmokus mokykitės kitus.

 8. Maisto medžioklė namuose. Vieną iš maitinimų paverskite maisto medžiokle namuose – įprastą maisto kiekį dėkite ne į dubenėlį, o išdėliokite po namus ir paskatinkite šunį jo ieškoti.

 9. Šunys mėgsta žaisti slėpynių. Kad ir kaip vaikiškai tai skambėtų, bet šis žaidimas puikia stimuliuos jūsų augintinio uoslę ir klausą.

 10. Paslėpkite skanėstą po indeliais. Visi pamename paprastą žaidimą, kai po apverstais indeliais paslepiamas „lobis“, indeliai išmaišomi ir reikia atspėti, kur lobis. Šuniui žaidimas ypač patiks – juolab, kai lobis – skanėstas.

Šunims reikia ne tik maisto, vandens, pastogės, fizinių pratimų ir meilės, bet ir protinio lavinimo, o jums tai bus neįkainojamas smagus laikas su savo mylimu kailiniuotu šeimos nariu.