KAIP PRIŽIŪRĖTI KATES SENJORES

Senėjimas ne liga, tačiau turi įtakos gyvenimo kokybei ir žmonėms, ir gyvūnams – bet šįkart pakalbėkime apie kates.

8/30/2021 7 min read

Gerėjant gyvenimo kokybei ilgėja namuose auginamų kačių gyvenimo trukmė – ir, žinoma, tai labai džiugina. Todėl, kai anksčiau senjora buvo laikoma katė nuo 8 metų, dabar veterinarai jau linkę šį amžių pastumti labiau nuo 12 metų.

  Jeigu jūs, kaip ir mes, namuose turite žavią/ų murkiančią/iantį senjorą, galbūt jau šiek tiek pastebėjote besikeičiantį katės elgesį ar net išvaizdą. Laikui bėgant kaitei gali pakisti miego ciklas, sulėtėja virškinimas, inkstų funkcijos, kinta rega, susilpnėja uoslė, sumažėja odos elastingumas, nagai tampa trapesni, gali atsirasti širdies ar kraujotakos problemos, susilpnėja gebėjimas įveikti stresą, gali atsirasti artrito požymių – mūsų, kaip mylinčių šeimininkų tikslas, palengvinti savo mylimų vyresnių kačių aukso amžių ir užtikrinti joms komfortą, kurio jos nusipelno. Taigi, ką galėtume dėl jų padaryti?

1. Pritaikykite namų aplinką.
Miego vieta turi būti šilta, bet ne per karšta. Senjora katė turėtų turėti namuose saugią atokią vietelę, kur galėtų pasislėpti ir pailsėti.
Maisto ir vandens indeliai, tualeto dėžutė turi būti lengvai prieinami – nepakelti aukštai. Jeigu gyvenate kelių aukštų name – padėkite maisto, vandens dubenėlius ir kraiko dėžutes visuose aukštuose, nes vyresnei katei gali būti sunku laipioti.
Jeigu katei sunku šokinėti, bet ji labai mėgsta tupėti ant palangės – neatimkite to iš jos – padėkite kažkokią žemesnę pakopą, kad ji galėtų užšokti lygiais – taip pačiai ir su kitais aukštesniais mėgstamais paviršiais.
Kadangi su amžiumi katės rega susilpnėja, tačiau „pabimbinėti“ po namus naktį ji vis tiek nori, galima palikti įjungtą blausią naktinę lemputę, kurios dėka katė labiau susiorientuos namuose tamsoje.
Taip pat labai nerekomenduojama, kad, kai turite katę senjorę, namuose atsirastų naujas jaunas kačiukas, nes tai gali varginti jūsų ilgaamžę, taip pat mažas kačiukas išsireikalauja daugiau dėmesio iš namiškių.
Leisti į lauką garbingo amžiaus sulaukusią katę nerekomenduojama, nes jūsų katės savisaugos instinktai jau sulėtėję dėl prastesnės regos, klausos, uoslės. Taip pat dėl silpnesnio imuniteto gali „prikibti“ ligos. Judesiai jau nėra tokie stabilūs – todėl gali susižaloti besikarstydama medžiuose ar pan. Geriau sukurkite saugią ir turtingą pramogomis ir žaidimais aplinką namuose.
Taip pat rekomenduojama, kad grindys namuose nebūtų slidžios (plytelės, laminatas), nes vyresnė katė nėra tokia užtikrinta savo judesių stabilumu, taip pat jų kaulai, sąnariai trapesni. Ant slidžių grindų bėgdama katė gali susižaloti, arba tiesiog save saugodama ji gali pradėti mažiau judėti. Todėl bent jau senjorės katės dažniausiai naudojamus grindų plotus pridenkite kilpine danga, kur ji galės saugiai pažaisti, palakstyti ar net prigulti.
2. Atkreipkite dėmesį į mitybą.
Vienas iš būdingiausių faktorių „ištinkančių“ kates senatvėje yra svorio pakitimas. Labai dažnai katės bėgant laikui linksta nutukti, o antsvoris sukelia labai daug streso katės kūnui – gali atsirasti diabetas, kepenų problemos, per didelė apkrova sąnariams – todėl labai svarbu, kad maisto paros norma būtų tokia, kokia priklauso pagal įprastą katės ar tam tikros kačių veislės standartą.
Taip pat ypač garbaus amžiaus murklės gali būti linkusios persivalgyti, nes gali neprisiminti, kur padėtas maisto dubenėlis, todėl stengsis suvalgyti viską iškart, ko pasekoje viską išvems. Tokiu atveju rekomenduojama namuose įrengti daugiau valgymo vietų, kur būtų po nedidelį kiekį maistelio.
Taip pat kadangi su amžiumi katės virškinimas sulėtėja, todėl rekomenduojama joms maisto duoti po mažiau bet dažniau. Galite paįvairinti mityba su maisto galvosūkiais, kurie paskatins fizinius ir protinius užsiėmimus valgymo metu.
Kita galima kačių problema senatvėje yra sumažėjęs apetitas, kurį įtakoja susilpnėjusi uoslė ir skonio receptoriai. Apetitą skatinti galite keliais būdais: duokite maisto mažiau, bet dažniau (4-6 kartus/dieną); eksperimentuokite su pažįstamu/nepažįstamu maistu; galite maistą pašildyti iki šiek tiek žemesnės nei kūno temperatūra (labiau atsiskleis kvapas); maistą dėkite į negilų dubenėlį, padėkite dubenėlį ant dėžutės, kad būtų katės galvos lygyje; labai nevalgias kates pabandykite maitinti iš rankų glostydami ir girdami. Dar vienas kačių nevalgumą lemiantis veiksnys yra prastesnė dantų situacija – tokiu atveju duokite šlapią maistą, taip pat šlapią maistą galite skiesti vandeniu. Senjorėms katėms apskritai rekomenduojama duoti daugiau šlapio maisto negu sauso, ne tik dėl dantų problemų, bet ir dėl to, kad jos labiau linkę į dehidrataciją, ko pasekoje atsiranda inkstų ir šlapimo pūslės ligos (plačiau apie tai 3-iame punkte).
Anksčiau buvo manyta, kad senjorėms katėms senatvėje reikia apriboti suvalgomų baltymų kiekį dėl sulėtėjusios inkstų veiklos, bet dabar vis daugiau tyrimų rodo, kad tai klaidingas požiūris, nes senstant nyksta raumenys, ir apskritai katės yra mėsėdės – todėl baltymai joms būtini. Tad baltymų neatsisakykite ir nesumažinkite – tiesiog rinkitės lengviau virškinamus – višta, triušis, kalakutas, žuvis.
 
3. Vanduo ir dar kartą vanduo!
Dėl sulėtėjusios inkstų veiklos labai svarbu, kad katė suvartotų pakankamai skysčių. Dėl to , kaip jau minėjome aukščiau, rekomenduojama senjoras kates dažniau maitinti šlapiu maistu, iš kurio ji gaus daugiau drėgmės.
Per mažas suvartojamas skysčių kiekis taip pat lemia kačių vidurių užkietėjimą, mažesnį odos elastingumą, tad padėliokite namuose daugiau dubenėlių su šviežiu vandeniu, galite net gi pastatyti fontanėlį, kuris katę ne tik sudomins (nes gi iš čiaupo skaniau) bet ir vanduo bus tekantis ir šviežesnis.
Vandens dubenėliai nebūtinai turi būti tik šėrimo vietose. Paeksperimentuokite su dubenėliu formomis, ir medžiagomis – gal joms labiau patiks gerti vandenį iš keramikinio ar stiklinio dubenėlio. Dubenėlį su vandeniu, kaip ir maisto, galite šiek tiek kilstelti nuo žemės. Paeksperimentuokite ir su pačiu vandeniu – virintu, iš čiaupo, šaltinio. Jei ir tai nepavyks paskatinti katę daugiau gerti – į vamdenį įlašinkite šiek tiek šlapio maisto skysčio.
4. Galbūt reikia pakeisti kraiko dėžutę?
Kaip jau minėjome garbaus amžiaus katės yra labiau linkę sirgti artritu, joms sunkiau laipioti, todėl jeigu jūsų namuose yra laiptų, pasistenkite, kad tualeto dėžutės būtų visuose namų lygiuose.
Atkreipkite dėmesį į tai, ar jūsų katei lengva ir patogu įlipti į kraiko dėžutę. Jeigu dėžutė uždara, gal jai patogiau bus atvira. Jeigu dėžutės sienelės aukštos, pakeiskite dėžutę žemesnėmis sienelėmis. Tačiau labai svarbu, kad dėžutė būtų pakankamo dydžio ir stabili.
Jeigu senjorė katė turi dažnesnio šlapinimosi problemų, rekomenduojama į dėžutę pilti šiek tiek daugiau kraiko negu rekomenduojama arba pilti mažiau, bet dažniau keisti ir valyti -paeksperimentuokite, kas jūsų namų karalienei labiau patiks.
5. Kailis, dantys ir nagai – padėkite katei išlikti švariai ir žaviai.
Pagyvenusioms katėms darosi vis sunkiau pasirūpinti savo nepriekaištinga išvaizda – todėl ši atsakomybė tenka jums. Dažniau šukuokite kates, nes šukavimas, ne tik padeda išvengti sąvėlų (ilgaplaukėms), bet ir pašalina išsišėrusį kailį, stimuliuoja kraujotaką ir riebalinių liaukų sekreciją. Šukuodami taip pat galėsite švelniai patikrinti, ar katė neturi jokių gumbelių, kraujosruvų, išplikimų, paraudimų.
Kasdien apžiūrėkite savo senjorės katės išvaizdą – jeigu reikia su skirtingais vatos gabalėliais, sudrėkintais vandeniu, apvalykite išskyras aplink akis, nosį, išangę, apatinę uodegos dalį, galines kojas – šios vietos katėms su amžiumi tampa vis sunkiau pasiekiamos. Apkarpykite sąvėlas – dėl jų jūsų senjorei gali būti sunkiau judėti.
Plaukų kamuoliukai senjoroms katėms yra dažna problema dėl sulėtėjusio virškinimo. Prisilaižiusi savo kailio, katė gali dažnai vemti, užkietėja viduriai. Todėl jei pastebite, kad taip būna ir jūsų katei – galite įsigyti plaukus tirpdančių pastų arba specialaus maisto.
Dantys katėms senjorėms gali būti labai didelė problema. Kaip jau minėjome, dėl prastos dantų būklės katės gali nebevalgyti, taip pat burnos infekcijos gali patekti į kraują ir lemti lėtines kepenų, inkstų, širdies ligas. Geriausia, jeigu katės dantimis būtų rūpinamasi nuo pat mažens, bet jeigu jos senatvėje pastebėjote blogą kvapą iš burnos, paraudusias dantenas, išlūžusius dantukus, kraujavimą iš burnos – nedelskite ir kreipkitės į veterinarą, nes delsimas viską tik pablogins.
Nagai – kačių prekinis ženklas, tačiau su amžiumi jie silpnėja, tampa trapesni, todėl bent kas savaitę patikrinkite savo pienlaižės nagučius: ar nėra įtrūkimų, įlūžimų, ar jie neįaugę. Nagus pakirpkite dažniau, kad neįstrigtų į kibius paviršius.
6. Kasdienė mankšta ir psichologinė stimuliacija - būtina!
Senstant katė gali norėti daugiau jūsų dėmesio, arba priešingai – daugiau būti viena, bet nepamirškite, kad fizinė ir psichologinė stimuliacija joms būtina kasdien, todėl skirkite jai dėmesio žaidimais, duokite maisto galvosūkių. Senjorės katės jau būna mažiau linkusios žaisti, bet galite jai duoti didesnį žaislą, kurį apsikabinus, ji galės jį spardyti galinėmis kojomis – puiki mankšta galinei kūno daliai. Nebūtina pripirkti naujų žaislų – katei pakaks ir jos mėgstamo senojo žaisliuko ar paprastos dėžutės, kurią ji galės „ištirti“. Tik atkreipkite dėmesį į saugumą – jeigu žaidžia su dėžute pastatykite ja anga iš šono, kad katei į ja nereikėtų įšokti, jei „tyrinėja“ paprastą maišelį – nukirpkite jo rankenas.
7. Reguliarūs apsilankymai pas veterinarą.
Katės pasižymi puikiu gebėjimus lėpti savo negalavimus, tad dažnesni apsilankymai pas veterinarus padės lengviau aptikti bet kokius sveikatos sutrikimus.
Vyresnėms katėms rekomenduojama pas veterinarus apsilankyti profilaktiškai 1-2 kartus per metus. Reguliarūs sveikatos patikrinimai padeda stebėti katės kūno pokyčius – ar nekrenta svoris, ar nėra pakitimų kraujyje, šlapime – ir taip užtikrinti tinkamą katės sveikatos priežiūrą.
Baigiant šį tekstą norime jus pasveikinti – esate nuostabūs šeimininkai, kurie rūpinosi kate taip, kad ši sulaukė su jumis savo garbaus amžiaus. Vadinasi jūsų murklė buvo šalia per visus jums svarbiausius gyvenimo įvykius ir iššūkius – jūsų ryšys labai tvirtas.
Mes taip pat: pakeitėme namus, pakeitėme darbus, užaugo vaikai – o mūsų pienlaižė visada buvo ir yra šalia.