10 PRIEŽASČIŲ, KODĖL REIKIA RINKTI SAVO ŠUNS IŠMATAS

Visi žinome, kad tiek didelių, tiek mažų šuniukų išmatas rinkti reikia, tik ne visada (tyčia ar netyčia) taip darome.

8/30/2021 2 min read

Tad dar kartą pasikartokime, kodėl tai daryti reikia:

1. Privaloma teisiškai. Pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos įsakymą „Dėl gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos aprašo“ gyvūno šeimininkas privalo gyvūnui priteršus viešoje vietoje ar bendrojo naudojimo patalpose ar kito asmens žemės valdoje nedelsiant surinkti gyvūno ekskrementus. Pagal tą patį įsakymą, draudžiama vedžioti gyvūnus vaikų žaidimų aikštelėse, sporto aikštynuose ir stadionuose. Nesilaikantiems šio įstatymo gresia įspėjimas arba bauda iki 230 eurų.
2. Kad neplatintų ligų. Šunų išmatose gali būti ligų sukeliančių bakterijų. Šios bakterijos yra kenksmingos žmonėms ir platina ligas kitiems šunims. Šunų atliekose gali būti e coli bakterijų, salmonelių. Per šunų išmatas gali plisti parvovirusas, koronavirusas, giardiazė, salmoneliozė, kriptosporidiozė ir kampibakteriozė. Šios bakterijos dirvoje išlieka ištisus metus. (platesnė ir papildoma informacija - spauskite čia  ir čia).
3. Kad neplatintų parazitų. Šunų išmatose taip pat gali būtų ir parazitų, kurie kelia riziką susirgti tiek kitiems žmonėms, tiek kitiems šunims. Kaip ir bakterijos, parazitai dirvoje gali išlikti labai ilgai.
4. Rinkdami, galite patikrinti, ar jūsų šuo sveikas. Sveiko šuns „kakutis“ turėtų būti šokolado spalvos, pagaliuko formos, išlaikantis formą, bet „plastelininės“ konsistencijos, kiekis turėtų būti proporcingas suvalgomo maisto kiekiui, neturėti glevių. Pavyzdžiui, geltonos išmatos rodo kepenų arba tulžies problemas; smulkūs, kieti „kakučio“ gabaliukai rodo, kad yra dehidratacija; juodos išmatos reiškia vidinį kraujavimą.
5. Šunų išmatos kenkia aplinkai. Šunys yra visaėdžiai gyvūnai, o jų racione yra labai daug baltymų, todėl jų išmatos yra labai rūgštingos. Dar jose yra patogenų ir mikrobų. Visi šie elementai teršia ne tik dirvožemį, gruntinį vandenį, bet ir orą. Šunų išmatose yra azoto ir fosforo – štai kodėl žolė TOSE vietose pagelsta. (Plačiau - spauskite čia).
6. Šunų išmatos nesuyra greitai. Dėl šunų išmatų sudėties JAV aplinkos apsaugos agentūra (EPA) jas priskiria tai pačiai kategorijai kaip ir išsiliejusi nafta. Tai reiškia, kad jis laikomas teršalu (informacija čia).
7. Kiti šunys gali suėsti. Kai kurie šunys dėl ligų ar blogų įpročių linkę ėsti kitų išmatas, arba jose išsivolioti. Juk nenorėtumėte, kad tai būtų jūsų šuo?
8. Geri santykiai su kaimynais. Nenuteikite savo kaimynų prieš save ir savo šunį. Kai kurių piktybiškai gyvūnams kenkiančių žmonių pagrindinis argumentas – „kam tie gyvūnai, pilna išmatų per juos!“. Nesuteikime jiems pagrindo nekęsti, piktintis ir kenkti. Juk šuo pats nesusirinks – tik mes už tai atsakingi.
9. Kad karma neatsisuktų prieš jus pačius. Yra posakis: „nekask duobės kitam, nes pats įkrisi“ – mes perfrazuotume: “nepalik savo šuns „kakučio“, nes pats įlipsi“.
10. Švari aplinka – juk niekam nėra malonu, kai pievutės ir takai nusėti šunų „kakučiais“.