KAČIŲ MAITINIMO KLAIDOS

Naujųjų metų proga dažnai duodame sau naujus pažadus – aktyvesnis gyvenimas, sportas, sveikesnė mityba. Svarstant pokyčius apie save, nepamirškime ir savo kačių mitybos – kartais net nenorėdami šeimininkai daro esmines klaidas šerdami savo mylimas murkles, taigi čia aptarsime kelias iš jų ir kaip jų išvengti – juk kiekvieno mylinčio šeimininko tikslas sveika ir laiminga katė.

info

12/17/2021 3 min read

Nutukimas. Šiais laikais nutukimas yra didžiausia kačių mitybos problema. Palyginus su ankstesniais laikais, kai katės savo maistą turėdavo susimedžioti, jų gyvenimo būdas ženkliai pasikeitė – katės tapo sėslesnės, mažiau judančios, todėl prie pakitusio fizinio aktyvumo derėtų derinti ir mitybą - ir nepermaitinti kačių: normaliai katei per dieną vienam jos svorio kilogramui reikia nuo 24 iki 35 kalorijų. Nutukimas gali sukelti katėms diabetą, artritą, šlapimo takų ar kepenų ligas, todėl kontroliuokite savo kačių svorį apskaičiuodami ir maitindami tinkama maisto norma ir skatinkite savo katę daugiau judėti.

Maitinimas tik sausu maistu. Katės kilusios iš dykumų, kur dėl vandens trūkumo per ilgą laiką joms susiformavo silpnas troškulio jautimas ir savybė gaminti labai koncentruotą šlapimą. Dykumose katės vandens dažniausiai gaudavo iš savo grobio – juk kiekvieną gyvą organizmą (tame tarpe ir pelę) sudaro apie 70% vandens. Taigi jūsų murklė yra labiau linkusi skystį įsisavinti ne iš vandens sklidino dubenėlio, o iš maisto. Maitinant tik sausu maistu su laiku katei gali išsivystyti šlapimo takų ar inkstų ligos. Tad šalia sauso maisto savo katei pasiūlykite ir drėgno konservuoto maisto – neabejojame, kad ji neprieštaraus.

Per mažai vandens. Ir nors drėgnas maistas gali padėti patenkinti jūsų katės vandens poreikį, bet gėlo vandens šaltinis namuose katėms taip pat būtinas. Vanduo sudaro 60-70% suaugusios katės kūno svorio, todėl dehidratacija gali sukelti ne tik grėsmę katės sveikatai, bet ir gyvybei. Nuolat stebėkite ir skatinkite katę gerti daugiau vandens. Kad katė noriau gertų – paeksperimentuokite: vienoms katėms patinka tekantis vanduo, kitoms virintas, trečioms labiau patinka šeimininko stiklinė – tiesiog stebėkite savo murklę ir pasiūlykite jai labiausiai patinkantį variantą.

Maistinių medžiagų trūkumas. Maitinant katę žalia mėsa ir žuvimi labai svarbu atsižvelgti į tai, kad katės misdamos grobiu suvalgo jį visą – vadinasi ne tik raumeninę mėsą, vidaus organus, bet ir kaulus, todėl labai svarbu subalansuoti natūralią kačių mitybą, užtikrinant tinkamą kalcio ir fosforo santykį bei pakankamą kitų reikiamų medžiagų kiekį.

Maitinimas tik žalia žuvimi, kepenimis ar tunu. Nuolat maitinant katę žalia žuvimi ar kepenimis gali išsivystyti vitamino A perdozavimas, dėl kurio gali atsirasti kaulų trapumas, prasidėti kaulių ir sąnarių skausmai, sausa oda. Vien žalios žuvies mityba gali sunaikinti vitaminą B1 ir sukelti raumenų silpnumą, traukulius ar net smegenų pažeidimus.

Dažnas pieno davimas. Dauguma kačių (po nujunkymo) netoleruoja laktozės. Katei dažnai duodant pieno, ji gali pradėti viduriuoti ir taip dehidratuoti.

Stalo „likučiai“. Jei sunku atsilaikyti murkiančiai prašinėtojai prie pietų stalo, atminkite, kad stalo likučiai (kaip ir skanėstai) negali sudaryti daugiau nei 10 % viso kačių raciono. Maitinti vien tik tuo, ką valgome mes, yra blogai, nes mūsų maistas dažnai būna riebesnis, taip pat jame gausu katės mitybai netinkamų prieskonių ir priedų.

Vegetarizmas. Katės yra visiškos mėsėdės, todėl didžiausią jų mitybos dalį turi sudaryti mėsa. Taurinas yra randamas tik gyvūninės kilmės audiniuose, t.y. mėsoje, o dėl taurino trūkumo katei gali prasidėti širdies problemos, ji gali apakti ar net mirti.

Per daug skanėstų. Skanėstai paprastai būna kaloringesni ir riebesni negu maistas, todėl jie turi sudaryti tik 10% katės mitybos ir būti naudojami tik dresūrai ar gero elgesio paskatinimui ir, jokiu būdu, neturi būti maisto pakaitalas.

Netinkamas maitinimas pagal gyvenimo etapus. Kačiukų maistas baltymų ir kalorijų kiekiu skiriasi nuo suaugusių kačių, o suaugusių kačių maistas turi skirtis nuo senjorų kačių maisto. Taip pat svarbu atsižvelgti ar katė judri, ar eina į lauką, ar sterilizuota – atitaikius labiausiai jūsų katės gyvenimą atitinkantį maistą, jūsų katės savijauta ir būvis bus geriausi ir sveikiausi.