5 PARINDINIAI GYVŪNŲ GEROVĖS POREIKIAI

„Apie tautos didybę ir jos moralinę pažangą galima spręsti pagal tai, kaip ji elgiasi su gyvūnais.“

8/31/2021 2 min read

Nors mūsų augintiniai mums neįkainojami, bet (kad ir kaip makabriškai tai nuskambėtų) pagaliau ir teisiškai mūsų valstybėje gyvūnų gyvybės vertė pakilo – pritarta žymiai didinti baudas už žiaurų elgesį su gyvūnais. Kaip pasakė Mahatma Gandhi: „Apie tautos didybę ir jos moralinę pažangą galima spręsti pagal tai, kaip ji elgiasi su gyvūnais.“ Kadangi pagauliau sutarta, kad gyvūno gyvybė yra vertinga, nerkim giliau ir padiskutuokime apie gyvūno gyvenimo kokybę. 

2006 m. Jungtinėje Karalystėje buvo priimtas Gyvūnų Gerovės Aktas, kuriame buvo aiškiai išskirti ir apibrėžti penki pagrindiniai gyvūnų poreikiai:
1. Tinkamos aplinkos poreikis.
Tai priklauso ne tik nuo augintinio rūšies, bet ir nuo pačio augintinio dydžio ar temperamento. Pvz. dideliems darbiniams šunims reikia daugiau erdvės, ar droviai introvertiškai katei – ramios aplinkos.
2. Tinkamos mitybos poreikis.
Reikia atsižvelgti į maisto sudėtį – pvz. mėsėdėms katėms maistas, kuriame didžioji dalis yra grūdų, tikrai nėra tinkamas, šuniukai turi valgyti savo amžiui skirtą kaloringesnį maistą, o triušių racioną labiausiai turėtų sudaryti šienas arba žolė (žolės granulės). Taip pat svarbu atsižvelgti, kad gyvūnas nebūtų permaitintas, nes nutukimas – viena iš dažniausių dabartinių naminių gyvūnėlių sveikatos problemų.
Todėl tinkama mityba yra mityba pritaikyta augintinio rūšiai, veislei, gyvenimo tarpsniui, kūno ir sveikatos būklei.

4. Poreikis gyventi kartu ar atskirai nuo kitų gyvūnų.
Čia reikėtų apsvarstyti, kaip augintinio rūšis egzistuotų laukinėje gamtoje. Ar jie yra bandos gyvūnai, ar gyvena vieni? Kai kuriems augintiniams naujas kompanijonas būtinas – jie tada būna ramesni, kitiems – naujas augintinis gali sukelti bereikalingą stresą. Svarbu atsiminti, kad, jei jūs turite vienintelį augintinį – geriausiu draugu turėsite būti Jūs – šeimininkai.
5. Poreikis būti apsaugotam nuo ligų, skausmo ir kančios.
Nors šis gerovės poreikis apima fizinę prievartą ir nepriežiūrą, ar galime visiškai užtikrinti gyvūno laisvę nuo skausmo, ligų ir kančių? O kaip su artritu sergančiu augintiniu, kurio skausmo nesugebame visiškai suvaldyti? Tokiais atvejais, kaip šie, turime padaryti viską, kad pagerintume augintinio padėtį, įskaitant reguliarius apsilankymus pas gydytojus ir veikimą pagal specialistų pateiktus patarimus.
Kiekvienas iš šių gerovės poreikių įtakoja mūsų augintinių fizinės ir psichinės sveikatos gerovę. Auginti gyvūną yra ne tik malonumas, bet ir privilegija ir atsakomybė. Šie penki gerovės poreikiai yra tik pagrindas, o mūsų, kaip šeimininkų, tikslas juos viršyti.
Šaltinis :
• Kursas “The Truth About Cats and Dogs” by The University of Edinburgh ir
https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2006/45/contents

3. Poreikis išreikšti natūralų elgesį.
Tai yra gyvūno psichinės gerovės poreikis. Tinkama aplinka yra gerai, bet gyvūnai joje turi turėti galimybę elgtis pagal savo biologinę prigimtį. Pvz. Šuo turi turėti ne tik guolį, bet ir galimybę bėgioti, žaisti ir būti psichiškai stimuliuojamas. Katės mėgsta tyrinėti, smalsauti, laipioti. Taip pat nepamirškime, kad kačių pomėgis draskyti – nėra blogas įproti, tai jos prigimtinis elgesys, kurio dėka, katės ne tik žymi teritorija, prasimankština, bet ir jaučia malonumą.
Visa tai apsaugo gyvūnus nuo nuobodulio, nusivylimo ir nerimo, daro augintinį laimingą.